Tüp Bebek Tedavisi

  Tüp Bebek Tedavisi İstanbul

  Tüp bebek İstanbul, infertilite tanısı konmuş anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olmasını sağlamak için kullanılan bir yardımla üreme tekniğidir. Bu teknikte anne adayından toplanan yumurtalar, baba adayının spermleriyle laboratuvar ortamında birleştirilmekte ve embriyolar elde edilmektedir. Bu embriyoların gelişimleri laboratuvar ortamında bir süre takip edildikten sonra anne adayının rahmine yerleştirilmektedir. Embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesinden yaklaşık 10-12 gün sonra, anne adayının kanında gebelik testi yapılarak sonuç öğrenilmektedir..

  Tüp bebek tedavisi (IVF) fikri ilk defa 1930’larda ortaya atılmış olmasına rağmen 1971 yılından itibaren tüp bebek ile ilgili olarak yapılan tüm uygulamalar günümüz tüp bebek tekniğinin temelini oluşturmaktadır. Tüp bebek tedavisinin modern kurucusu Robert G. Edwards’dur. Tüp bebek ile doğan ilk bebek (Louise Brown), 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Üreme sağlığında gerçekleşen bu devrimden sonra dünyada tüp bebek alanındaki çalışmalar hız kazanmış ve yaygınlaşmıştır. Türkiye’de 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir.

  Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan tüp bebek tedavisindeki mikroenjeksiyon yöntemi, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendirilmektedir.

  Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Tüp bebek İstanbul uygulaması aşağıdaki durumların yaşanması halinde uygulanabilmektedir.

  • Genetik araştırma gerektiren aile öyküsünde
  • Açıklanamayan infertilite vakalarında
  • Sperm sayısı ve kaliteli bozukluğunda
  • İleri derecedeki polistik over sendromu varlığında
  • Düşük yumurta rezervi olgusunda
  • Fallop tüplerinde tıkanıklıkta
  • Yumurtlama bozukluklularının varlığında
  • Kadının ileri yaşta olmasına bağlı olarak “düşük gebelik ihtimali” vakalarında
  • Başarısız aşılama uygulamalarında
  • Endometriozis hastalarında ve endometriomaların varlığında
  • İmmunolojik problemlerde

  Tüp Bebek Tedavisi Hangi Aşamaları içerir?

  1. İlk Görüşme

  İlk görüşme aşamasında anne ve baba adaylarının tüp bebek tedavisi İstanbul için uygun olup olmadıkları değerlendirilir. Tüp bebek tedavisinin gerekliliğinin tespiti için çiftlere çeşitli testler ve değerlendirmeler yapılır.

  Tedavi planı, gebelik öncesi danışmanlık, tedavi başarı oranları ile ilgili bilgilendirme ve risk tespiti yapılmasının ardından planlanır.

  1. Yumurtalık Uyarılması

  Adetin 2 ya da 3. Gününde rahim ve yumurtalıklarda bir problem olup olmadığı ultrason ile kontrol edilir. Rahim duvarında kalınlaşma ya da kist oluşumu gibi durumların bulunması halinde tedavi yeniden şekillendirilir. Ultrason sonucunda bir problem yoksa “yumurta geliştirici iğne” tedavisine başlanır.

  2-3 gün aralıklarla kandaki östrodiol seviyeleri ve ultrason incelemeleri sürdürülerek yumurta gelişimi izlenir. Yumurtaların belirli büyüklük ve olgunluğa ulaşmalarının ardından yumurta çatlatmak amacıyla iğne yapılır.

  1. Yumurta Toplama Prosedürü

  Bu aşama, ağrı eşiği kişiden kişiye değişebildiği için sedasyon anestezi altında gerçekleştirilebilir. Vajinal ultrason yardımı ile yapılan yumurta toplama aşaması için uygun zaman yumurta çatlatma iğnesinin enjeksiyonundan sonraki 35. Saattir.

  1. Yumurtaların Döllenmesi (Fertilizasyon)

  Yumurta toplama işleminin ardından özel bir işlemden geçirilen yumurtalar laboratuvar koşullarında sperm ile döllenir. Embriyoglar tarafından sperm ile yumurtanın döllenmesiyle oluşan embriyolar sürekli olarak kontrol edilir. Anne rahmine transfer için kaliteli embriyolar seçilerek transfer için hazırlanır.

  1. Embriyo Transferi

  Embriyonun rahime transfer edildiği bu aşamada vajen ve rahim ağzı özel solüsyonlar ile temizlenir. Embriyo, yumuşak bir kateter yardımıyla abdominal ultrason ile rahim içerisine yerleştirilir. Embriyoların gelişmesi ve rahme tutunabilmesi için 12 gün beklenmesinin ardından kanda gebelik testi ile sonuç kontrol edilir.

  Call Now Button