Tüp Bebek Tedavi Süresi

  Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmayı amaçlayan çiftler tarafından en çok merak edilen konuların başında tüp bebek tedavisinin süresi gelmektedir. Tüp bebek tedavisi kişiye özel yapıldığı için tedavi süresi her hasta için farklılık göstermektedir. Bu yüzden tüp bebek tedavisi için süre vermek doğru olmaz. Hastaya uygulanan tedavi yönteminden ek desteklere kadar pek çok kriter tüp bebek tedavisinin süresini etkileyebilmektedir. Bunun yanında, bazı çiftler tüp bebek tedavisi aşamalarının tamamını alırken bazıları tedaviye “son aşamadan” dahil olabilmektedir. Bu durumun uygulanacak yönteme olan ihtiyaca bağlıdır.

  Ortalama 10-15 günde sonuçlandırılabilen tüp bebek tedavisi için hastanın hastanede yatması gerekliliği yoktur. Çiftlerin gündelik yaşantılarına olağan akışında devam ederken tüp bebek tedavisini sürdürmeleri mümkündür.

  Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

  Baba adayının spermiyle anne adayının yumurtasının “vücut dışında” birleştirilmesi yöntemiyle gerçekleştirilen tüp bebek tedavisi birkaç aşamadan oluşur. Bu aşamalar şunlardır:

  Birinci Aşama: Bu aşama çiftlerin değerlendirilmesini içerir ve bu aşamada çiftin geçirdiği hastalık ve tedaviler gibi çeşitli öyküler dinlenir. Varsa eğer eski tahliller ve film sonuçları incelenerek tedavinin günü belirlenir.

  İkinci Aşama: Yumurta geliştirici ilaçlar yumurtaların uyarılması ve yumurtanın oluşturulması aşamasında tercih edilir. Tüp bebek başarısı yumurta ve embriyo sayısının fazlalığına bağlı olarak artmaktadır çünkü be embriyolar arasından “en kaliteli” olan seçilerek anne rahmine transfer edilir.

  Üçüncü Aşama: Üçüncü aşamada gelişen yumurtalar toplanır ve sperm örnekleri incelenir.

  Dördüncü Aşama: Dördüncü aşamada titizlikle seçilen yumurta ve spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi gerçekleştirilir.

  Beşinci Aşama: Beşinci aşamada döllenen kaliteli embriyoların rahim içine transferi gerçekleştirilir. Ağrı hissedilmeden gerçekleştirilen embriyo aktarımı ortalama 15 dakika sürmektedir. Bu işlemden 12 gün sonra gebelik testi yapılır.

  Tüp Bebek Aşamaları Ne Kadar Sürer, Kaç Gün Sürer?

  Çiftlerin pek çoğu İstanbul dışında farklı şehirlerden tüp bebek tedavisi için geldikleri için tedavinin ne kadar süreceğiyle ilgili endişe yaşayabilmektedir. Erkekler süre konusunda daha esnektirler çünkü ilk muayene ve döllenme aşamasında olmak üzere 2 gün tüp bebek merkezine gelmeleri yeterli olacaktır. Öte yandan anne adayının tedavinin her aşamasında bulunması gerekir.

  Aşamaların Süreleri

  • İlk aşama: 1 gün
  • İkinci aşama: 15 gün kadar
  • Üçüncü aşama: yumurta toplanmasını içeren bu adım 40 dakika sürmektedir
  • Dördüncü aşama: Yumurta toplanmasından 2-3 gün sonra yeniden tüp bebek merkezine gidilmesi gerekir çünkü rahim içine embriyo transferi bu aşamada gerçekleştirilir. Dördüncü aşama 5-15 dakika arasında sürebilmektedir ve anne adayı işlem sonrasında 1-2 saat hastanede kalıp dinlenebilir.
  • Beşinci aşama: Tüp bebek tedavisinin bütün aşamaları maksimum 1 ayda tamamlanabilmektedir. Transferin ardından 12. Günde hamilelik testi yapılarak tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığı netleştirilir.
  Call Now Button