Vajinoplasti

  Vajinoplasti İstanbul

  Vajina genişlemesi pek çok sebebe bağlı gelişebilmekte ve kişilerin psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Kadınların özgüvenini kaybetmesine neden olan vajina genişlemesi günümüzde artık tedavi edilmesi çok kolay bir noktaya erişmiştir. Eşlerin ilişkisi üzerinde de olumsuz etkiler yaratan bu durum uygulanacak vajina daraltma işlemi ile çok kolay ortadan kaldırılabilmektedir. Vajinoplasti olarak anılan operasyonla kadınların özgüven kayıplarının, partnerleriyle sorun yaşama potansiyellerinin önüne geçilebilmektedir. Vajinoplasti operasyonunun ayrıntılarını ve vajinoplasti ile ilgili aklınıza gelen tüm problemlerin cevabını bu içeriğin devamında bulabilirsiniz.

  Vajinoplasti Nedir ve Nasıl Uygulanır?

  Vajinoplasti tanımı çeşitli sebeplerle gevşeyen vajinanın, elastikiyetini kaybetmiş vajen bölgesi kaslarının daraltılması işlemini ifade eder. Özellikle yaşı ilerlemiş kadınlarda menopozla birlikte, hızlı kilo alıp-verme gibi faktörlerin etkisiyle meydana gelen vajen bölge kaslarındaki deformasyon ve hatta buna bağlı olarak gelişebilecek idrar problemleriyle mücadele etmek için en etkili yöntemlerden biri vajinoplastidir. Genital estetik ameliyatları arasında en yaygın şekilde uygulanan vajinoplasti ameliyatıdır.

  Vajinoplasti genel ya da epidural anestezi altında ve herhangi bir kesiye ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilir. Daha dar bir vajina ve daha güçlük bir pelvik taban elde etmek amacıyla vajinanın arka duvarından bir kısım kesilerek çıkarılır. Operasyon yaklaşık 45 dakika kadar sürer ve dikişler kendiliğinden eriyen dikiş ipleri ile yapılır. Yani dikiş aldırma gibi bir aşamaya gerek kalmaz. Hastanın ihtiyaç ve isteklerine göre vajinoplasti başka operasyonlarla aynı anda da uygulanabilmektedir; örneğin labioplasti (iç dudak küçültme) işlemleri gibi. Vajinoplasti ile vajina duvarındaki kaslar artık gevşek değil, eski halinde olduğu gibi sıkılaştırılmıştır.

  Vajinoplasti Ameliyatının Amacı Nedir?

  Vajinoplasti genital estetik ameliyatlar arasında en yaygın uygulananlardandır. Pek çok nedene bağlı olarak gelişebilecek vajinal gevşeklik, en büyük etkisini kadının özgüveni üzerinde göstermektedir. Özgüvenini kaybeden bireyler partnerleri ile yakınlaşmakta da çekingen davranmakta ve ilişkilerinde problemlere sebebiyet vermektedir. Bu şikayetle kadın doğum uzmanlarına başvuran kadınların büyük çoğunluğu (vakaların yaklaşık %90’ı), çözüm arayışına girme sebepleri olarak cinsel yaşamlarındaki sorunlarını göstermektedir. Bu noktadan çıkışla yapılan araştırmalar, vajinoplasti ameliyatından sonra hastaların cinsel hayatlarının normale döndüğünü göstermektedir. Vajina daraltılması işlemi kişiye özgüvenini geri verirken aynı zamanda daha fazla haz duymasını da sağlamaktadır. Esnekliğini yitirmiş vajina problemi yaşayan kadınlar ilişki sırasındaki sesler sebebiyle partneriyle arasındaki tutkunun da azaldığını belirtmektedir. Bu sorunlar vajinoplasti ile yalnızca 45 dakika içerisinde çözülmüş olacaktır.

  Vajinoplasti sırasında vajina daraltmaya ek olarak başka sorunların çözülmesi de hedeflenebilmektedir. Bu ameliyatla eş zamanlı olarak ortadan kaldırılabilecek diğer problemler şöyle sıralanabilir:

  • Barsak (rektosel) ya da idrar torbası (sistosel) sarkması
  • İdrar kaçırma
  • Geçmişteki vajina operasyonlarının düzeltilmesi
  • Doğum izlerinin onarılması; tam olarak iyileşmemiş ya da izleri kalmış doğum sonrası atılmış kötü dikişler, enfeksiyon, dikişlerin tutmaması gibi sebepler sonucunda perine denilen bölgede meydana gelmiş izler cinsel ilişki sırasında ağrı oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Ağrılı cinsel ilişkinin düzeltilmesi
  • Vajinal kist alınması sonrası oluşan izler
  • Bartholin absesi tedavisi sonucu oluşan estetik olmayan görüntüler

  Vajinoplasti ile estetik olmayan görüntülerden kurtulan kadınlar, özgüvenlerini yeniden kazanarak psikolojileri üzerindeki kötü etkiyi de ortadan kaldırmış olurlar. Bu sayede depresyona kadar gidebilecek kötü hissin önüne geçilmiş olur. Partnerleri ile ilişkilerinde de engel teşhis edebilen bu problem çok kısa sürecek olan vajinoplasti ameliyatı ile kolaylıkla çözüme kavuşmuş olur. Bu ameliyat bireylerin cinsel yaşantıları için bir yenilenme şansı olacaktır.

  Vajinoplasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi vajinoplasti de enfeksiyon, skar (sert yara izi) ve kanama gibi riskler taşımaktadır. Ancak bu olumsuzlukların görülme olasılığı başka ameliyatlar ile aynıdır. Bu tip olumsuzluklarla karşılaşmamak için kişisel hijyene son dikkat edilmeli, pansumanlar kesinlikle aksatılmamalıdır. Antibiyotik kullanımı buradaki enfeksiyon riskini de düşürecektir; bu nedenle hasta doktorun önerdiği ilaçları da düzenli kullanmaya özen göstermelidir.

  Vajinoplasti ameliyatı geçiren hastalara daha sonrasında normal doğum yapmaları önerilmez; çünkü normal doğum vajinanın yapısının tekrar bozulmasına sebep olacaktır. Normal doğum yapılmadığı takdirde de tekrar vajina genişlemesi görülmeyecektir.

  Operasyondan sonra iyileşme süreci oldukça kısadır; hasta 1-2 gün gibi kısa bir sürede günlük rutinine uymaya başlayabilmektedir. Ancak cinsel ilişkiye ancak 2 hafta sonra girilmesi tavsiye edilir.

  Call Now Button