Kızlık Zarı Muayenesi

  Kızlık Zarı Muayenesi İstanbul

  Kadınlar üzerlerindeki toplumsal baskı sebebiyle bakirelik durumlarıyla ilgili endişelerini gidermek için kızlık zarının zarar görmediğinden emin olmak amacıyla kızlık zarı muayenesi talep etmektedirler. Kızlık zarı muayenesi herhangi bir olay neticesinde kızlık zarının zarar görüp görmediğini anlamak için jinekologlar tarafından yapılan özel muayene olarak tanımlanabilir.

  Kızlık zarı muayenesi hastanın masaya alınarak uygun pozisyona getirilmesi ile başlar. Muayene sırasında kızlık zarının görülebilmesi için herhangi bir alet kullanılmamakta ve kanama olmamakta, yalnızca gözle incelenmektedir. Muayene pozisyonuna getirilmiş hastanın kızlık zarının gözle incelenebilmesini mümkün kılmak adına vajina dudakları aralanır. İnceleme sırasında daha net bir görüntü sağlamak için vajina dudaklarının kayması gazlı bezlerle tutulup yanlara çekilerek yapılmaktadır. Bazı vakalarda kızlık zarı gözle incelemeyi zorlaştıracak kadar derinde olabilmektedir. Bu durumda hastadan ıkınması istenebilir. Kızlık zarı muayenesi herhangi bir acıya ya da sancıya neden olmadan, 3-5 dakika içinde sona ermektedir.

  Kızlık Zarı Muayenesinin Yapıldığı Durumlar

  Herhangi bir olay sonucu kızlık zarının zarar görüp görmediğini anlayabilmek adına kadınlar tarafından talep edilen, özel jinekolojik muayene kızlık zarı muayenesi olarak bilinir. Peki bu muayene kadınlar tarafından hangi durumlarda talep edilir? Başlıca sebepler şöyle sıralanabilir:

  • Gerdek gecesi/ilk ilişkiye girildiğinde kanama olmamasının nedeni anlaşılmak istendiğinde
  • Kızlık zarının kapalı olduğu durumlarda
  • Mastürbasyon yaparken meydana gelen kanamanın kızlık zarına zarar verip vermediği anlaşılmak istendiğinde
  • Cinsel ilişkiden sonra kızlık zarının durumu bilinmek istendiğinde
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı olmakta ise kızlık zarı muayenesinin gerekli olup olmadığından emin olunamadığında
  • Yıllar önce yaşanmış bir taciz neticesinde kızlık zarının durumu konusunda tereddütler mevcutsa
  • Adli vakalarda gerekli duyulduğunda zorla mı isteyerek mi cinsel ilişkiye girildiğinin tespit edilmesinde
  • Yüksek bir yerden düşerek vajina çarpıldığında hafif kanama olması durumunda kızlık zarının zarar görüp görmediğini anlamak sebebiyle jinekoloğa başvurulmaktadır.

  Yukarda belirtilen durumlarda kafa karışıklığını gidermek için mutlaka bir jinekoloğa başvurulması önerilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Kimler Tarafından Yapılabilir?

  Kızlık zarı muayenesi mutlaka hijyenik koşullar altında uzman doktor/jinekolog tarafından gerçekleştirilmelidir. Kişinin kendi kendine ayna yardımıyla kızlık zarını kontrol etmeye çalışması kesin tanı sağlayamayacağı gibi zarar görmemiş kızlık zarında hasara dahi yol açabilmektedir. Bu sebeple mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

  Kızlık zarı muayenesinin anne ya da baba rızası olmadan yapılabilmesi için kişinin 18 yaşından büyük olması gereklidir. Muayene tecrübeli bir uzman doktorun yalnızca dakikalar içinde tamamlayacağı bir prosedürdür. Hasta mahremiyeti gereği muayene hakkına hasta dışında kimseye bilgi verilmemektedir. Resmî kurumlar da bu kapsama dahildir.

  Kızlık Zarı Türleri

  Kızlık zarı her kadında aynı değildir, bazı fiziksel farklılıklar gösterir. Bu farklılıklara göre kızlık zarı çeşitleri şöyle sıralanabilir: Kribriform, Septalı, İmperfore, Micro-perfore, Kresentrik (yarım ay), Multipar himeni ve Anüler kızlık zarı.

  Call Now Button