Doğal Doğum

  Doğal Doğum İstanbul

  Annenin vajinal yoldan kendiliğinden bebeğini dünyaya getirmesine bilimsel olarak doğal doğum adı verilmektedir. Doğal doğum dışarıdan herhangi bir müdahale gerektirmeksizin kendi akışında ilerleyerek gerçekleşir. Herhangi bir teknik alet, epidural ya da operasyon korkusu olmayacağı için doğumun en doğal hali normal doğumdur.

  Sanılanın aksine normal doğum daha fazla cesaret gerektiren ya da radikal bir fikir değildir. Doğumu bir sağlık sorunu olarak görmek yerine normal doğumu bir süreç olarak düşünmek kadınları normal doğum fikrine daha da yaklaştırmaktadır çünkü tarihten bu yana pek çok kadın ilk çocuğunu dünyaya normal doğum ile getirmiştir. Ayrıca dünyanın pek çok yerinde normal doğum tercih edilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda sezaryen yerine normal doğuma dönüşte yükselen bir trend mevcuttur.

  Düşük riski taşımayan ve gebelik süreci riskli ilerlemeyen kadınların normal doğumu tercih etme sebepleri şöyle sıralanabilir:

  • Doğum sürecine duyulan güven
  • Doğum yapabilme yetisine duyulan güven
  • İlaç kullanımının anne ve çocuk için oluşturabileceği riski önlemek
  • Başından sonuna dek doğum tecrübesini yaşama isteği
  • Doğum acısına dayanabileceğine duyulan güven

  Normal Doğuma Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hareket Özgürlüğü
  • Güven
  • Eğitim
  • Zaman Saygı
  • Duygusal ve Fiziksel Destek
  • Mahremiyet

  Lamaze tekniği doğum yöntemleri içerisinde en popüler olandır. Lamaze tekniği ile doğum için uygulanan yöntemler şunlardır:

  1. Doğum ile ilgili önyargılardan anne adayının kurtulması gerekmektedir. Doğum öncesi hazırlık kursları bunun için çok uygundur. Doğum öncesi hazırlık kurslarında;
  • Anne adayının vücuduna ve doğumu müdahalesiz gerçekleştireceğine yürekten inanması sağlanır.
  • Anne adayına doğumun fizyolojik bir olay olduğu anlatılır. Korku arttıkça ağrı da artacağı için abartılı ve korkunç doğum öyküleri anne adayının bilinçaltından temizlenir. Telkinler yardımıyla anne adayının korkusu en aza indirgenir.
  • Fiziksel performans gerektiren doğumun daha rahat yapılabilmesi için hamilelik döneminde spor yaparak esnekliğin artırılabileceği ve pelvik kaslarının güçlendirilebileceği anne adayına anlatılır.
  1. Doğum esnasında anne adayı özgürce hareket edebilmelidir.
  2. Suni sancının doğumun doğal akışını bozacağı düşünüldüğü için suni sancı verilmez ve doğum kendiliğinden başlar.
  3. Doğum esnasında aç kalmak, sürekli serum ve NST’e bağlı kalmak gibi durumlardan kaçınılması gerekir.
  4. Epizyotomiye (doğum kesesi) gerekmedikçe başvurulmaz.
  5. Bebek dünyaya gelir gelmez anne ile ten tene temas kurması sağlanır.
  6. Cinsellik gibi doğum da mahremiyet gerektirir. Bu nedenle doğum boyunca annenin mahremiyetine özen gösterilmelidir.
  7. Doğum esnasında anne adayı doğal pozisyonunda ya da ayakta, nasıl istiyorsa o şekilde ıkınmalıdır.
  8. Birden fazla doğum koçu (doula) doğumda anneye fiziksel ve mental olarak destek olmalıdır.

  Anne adayı lamaze teknikleriyle kendini korkudan uzak ve güvendiği bir ekiple doğumun doğal akışına bırakırsa doğum onun için şüphesiz ki güzel hatırlayacağı bir tecrübe olacaktır. Sabır en önemli noktadır. Hem doktorun hem annenin sabırlı olması ve aceleden kaçınması gerekir. Çünkü ne zaman doğacağını en iyi bebek bilir ve ona saygı duymak gerekir. Doğal doğumunun kahramanı bebektir, ebe, anne ya da doktor değildir. İki kahramanı olan bu hikayenin kahramanları yalnızca anne ve bebek olabilir.  Lamaze felsefesinin temeli olan  “Eğer bir kadın doğumda kendisini kraliçe gibi hissetmiyorsa o doğumda bir şeyler ters gidiyor demektir” felsefesi ile normal doğum süreci yönetilmelidir.

  Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir?

  1. Daha hızlı iyileşme ve daha kısa süre hastanede kalış sağlanmaktadır.
  2. Ten tene temas sağlanarak, anne-bebek arasındaki ilişki güçlenmektedir.
  3. Doğumdan sonra anne ve bebek arasındaki ten teması bebeğin ağlamasını azaltmakta, anne-bebek etkileşimini artırmakta ve annelerin başarıyla emzirmesine yardımcı olmaktadır.
  4. Korku nedeniyle gerginlik sonucu ağrı duyma doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşanmamaktadır.
  5. Doğumun birinci fazı (açılma fazı) birkaç saat kısalmaktadır. Böylece doğumun toplam süresi kısalmaktadır.
  6. Kimyasal ağrı kesicilere çok az miktarda gerek duyulmakta veya hiç ihtiyaç duyulmamaktadır. Anne ve bebek uyanık ve kendinde olmaktadır.
  7. Sancı sırasında yorulma önlendiğinden asıl doğum anı için gerekli olan enerji, uyanıklık ve tazelik sağlanmaktadır.
  8. Kısa ve sık nefes alımı sonucu annede oluşabilecek, bebeğe de zararlı olan hiperventilasyon önlenmektedir. Bunun sonucunda bebeğin kalp hızında oksijen eksikliği nedeniyle bir sorun oluşmamaktadır.
  Call Now Button